Gertuvės viduje - milijardai gyvybių 🦠
Kaip tinkamai prižiūrėti savo gertuvę, kad sumažintume mikrobiologinę taršą.
Sveiki, skaitytojai,
Turbūt žinote, kad gyvybė egzistuoja visur - net ir geriamame vandenyje. Lyg ir žinoma tiesa, bet vis tiek apie tai pagalvojus apima nejaukumo jausmas. Nieko tokio, didžioji dalis žmonių tikrai nenori galvoti, kad su vandeniu išgeria dar ir milijonus bakterijų ar kitų mikroorganizmų. Aš irgi🤪.
Gera žinia ta, kad didžioji dalis tų ,,gyvių” vandenyje, kuris nuolatos tikrinamas, yra visiškai nepavojingi arba net ir naudingi mūsų sveikatai, o maži kiekiai pikčiau nusiteikusių bakterijų gali būti efektyviai suvirškintos skrandžio sultyse ar sudorotos mūsų imuninės sistemos.
Todėl tol, kol geriame vartojimui tinkamą vandenį, esame saugūs. Bet, kaip visada yra ir koks nors bet. Šį kartą tai - gertuvė. Net ir vartojimui tinkamas vanduo patalpintas į nesaugią aplinką gali pavirsti tikra mikrobų maišalyne.
Virtas vanduo jau po keletos valandų gertuvėje gali talpinti nuo 34 000 (vaikiškoje gertuvėje) iki 75 000 (suaugusiojo gertuvėje) bakterijų viename mililitre vandens.
Vos už vienos dienos skaičiai padidėja iki 1-2 000 000 bakterijų viename mililitre vandens. (nuoroda)
Natūralu, kad tokie skaičiai bakterijų mūsų organizmui gali visiškai nepatikti. O ir skaičiuose slypi jėga, todėl verčiau jau netapti mikroorganizmų daugintojais ir juo labiau, nesugalvoti juos suvalgyti.
Iš kur mikroorganizmai gertuvėje atsiranda?
Dalis bakterijų jau gyvena vandenyje. Nors paprastai Lietuvos vandenvietės yra gana saugios ir jų vanduo tinkamas vartojimui, tačiau jame jau yra bakterijų, kurios patenka į gertuvę ir gali joje daugintis. Gyvybę vandenyje dar labiau paįvairina mikroorganizmai, patekę iš aplinkos - nešvarios gertuvės, geriančiojo burnos ar nuo jo rankų.
Kiekvieną kartą, kai tik atsigeriate, ant lūpų ir burnos ertmėje gyvenantys mikroorganizmai turi galimybę patekti į vandenį ir ten pradėti daugintis. Kaip ir nieko tokio - savos bakterijos burnoje, tos pačios savos bakterijos ir vandenyje. Bet jeigu burnoje vyksta mikroorganizmų kontrolė, tai gertuvės viduje tokios kontrolės nėra. Ten bakterijos pradeda daugintis nevaldomai, o vaikų vedimo greitis daugiausia priklauso nuo to, kiek maistinių medžiagų yra vandenyje (ar kitame skystyje) bei aplinkos temperatūros. Esant puikioms sąlygoms (daug maisto ir šilumos) gertuvėje esantis skystis gali tapti tikra mikroorganizmų sriuba.
Svarbu suprasti, kad ant mūsų lūpų kartais laikinai apsigyvena ir labai nedraugiška, tiesiog pro šalį keliavusi, gyvybė. Štai, važiavome troleibusu ir laikėmės už rankenos, kurią prieš tai čiupinėjo noro virusą nešiojantis mažylis. Gal dar buvo įkišęs ranką sau į burną, tuomet palietė rankeną ir ant jos paliko palikimą, kurį mes perėmėme ant savo pirštų ir jais vėliau palietėme lūpas. Tada dar atsigėrėme tiesiai iš gertuvės ir darželyje pasigautas virusas jau mūsų vandenyje, nors nei tame darželyje buvome, nei gal apskritai tokio amžiaus vaikų turime. Toks scenarijus gal ir nėra dažnas, bet įmanomas.
BBC pakalbino Primrose Freestone, klinikinės mikrobiologijos docentę Lesterio universitete (Didžioji Britanija), kurios teigimu, jeigu rankos nėra plaunamos reguliariai, ant gertuvės paviršiaus gali atsirasti ir tokių gyventojų, kaip E.coli bakterijos (primenu, jos gyvena mūsų aplinkoje ir žmogaus žarnyne). Taigi gertuvės išorėje gali užsiveisti ištisa mikroorganizmų ferma, o šie jau randa kelių patekti į jos vidų (dažniausiai rankos-lūpos-vanduo keliu).
Suprantame, kad šių bakterijų išvengti mums nepavyks, nes negalime sterilizuoti nei savo odos, nei burnos, o ir tikslo tai daryti nėra. Tačiau svarbu imtis priemonių, padedančių apsisaugoti nuo nevaldomo šių bakterijų dauginimosi vandenyje.
Kas skatina mikroorganizmų dauginimąsi vandenyje?
Nors daugeliui mikroorganizmų pakanka vandens ir šilumos tam, kad jie galėtų daugintis, vis dėlto kai kurie jų dauginasi net ir šaldytuve. Tas nors gertuvės laikymas šaltai yra vienas iš būdų kontroliuoti gyvybės gausėjimą, tai nėra pats patikimiausias būdas siekiant išvengti infekcinio susirgimo.
Taip pat bakterijos ir grybai, kaip ir žmogus, mėgsta paskanintus gėrimus. Tai, kas skanu Jums, paprastai būna skanu ir mikroorganizmams gertuvės viduje. Saldikliai, vaisiai, baltymų kokteiliai, pienas - tik duokite juos savo gertuvės augintiniams ir jie žinos, ką su tuo daryti.
Ar galima naudotis kito žmogaus gertuve?
Jeigu perskaičius iki šiol pateiktą informaciją Jums dar kyla šis klausimas, tuomet skaitykite toliau.
Žmogaus burnoje gyvena apie 600 įvairių mikroorganizmų rūšių: bakterijų, virusų, grybelių, pirmuonių.
Visi šie mikroorganizmai gali patekti į gertuvės vandenį jau po keletos gurkšnių. Turbūt matėte, kaip geria maži vaikai - plačiai apžiodami kakliuką, tuo pačiu tiesdami greitkelius burnos turiniui patekti į gertuvę. Dažnai jie nemoka tinkamai sustabdyti vandens srovės, todėl dalis jos dar iš burnos sugrįžta į gertuvę.
Jeigu gertuvės vandenyje nėra itin virulentiškų mikroorganizmų (pvz.: norovirusas ar kt.), o Jūs esate sveikas žmogus su tinkamai dirbančia imunine sistema - greičiausiai Jums nieko blogo nenutiks, jeigu atsigersite iš kito žmogaus gertuvės.
Bet nerekomenduojama tai daryti virusinių infekcijų epidemijų metu, kuomet virusai plinta itin gretai. Taip pat negerkite iš sergančio žmogaus gertuvės ar jeigu pats tuo metu sergate ir rizikuojate pasidalinti mikroorganizmais su Jus nuo troškulio gelbėjusiu geraširdžiu.
Geriau nesinaudoti svetima gertuve, jeigu neseniai sirgote žarnyno infekcija, dėl kurios pakito ir neatsistatė (o tai užtrunka) Jūsų žarnyno mikrobiota, taip pat jeigu neseniai vartojote antibiotikus ar sergate liga, dėl kurios susilpnėja imunitetas.
Kaip tinkamai prižiūrėti gertuvę?
Mikroorganizmai, kurie plaukioja vandenyje, pasišalina kartu su juo, kai gertuvę išpilame ir praskalaujame. Tačiau to nepakanka, nes yra tokių gudrių bakterijų, kurios formuoja vadinamuosius biofilmus - sulipdamos tarpusavyje sukuria į plėvelę panašias struktūras, kurios tvirtinasi prie įvairių paviršių ir yra atsparesnės išorės poveikiui, tame tarpe ir plovimui. Ar kada pirštu braukdami per gertuvės vidų jautėte keistą slidumą? Sveikinu, jau žinote, kaip atrodo bakterijų kolonijos. Jas pašalinti galima tik mechaniniu būdu.
Tyrimai rodo, kad plaunant gertuvę su specialiu šepečiu ar naudojantis indaplove galima reikšmingai sumažinti bakterijų skaičių. Prisiminkite, kad gertuvės, kuriose buvo arbata, kava ar sultys paprastai gali būti labiau užterštos, todėl ir plauti jas reikia kruopščiau.
Anksčiau jau minėta docentė Freestone savo interviu BBC transliuotojui patarė plauti gertuves ne žemesnės negu 60 laipsnių temperatūros vandeniu ir naudojant indams skirtą ploviklį, kurį sumaišius su vandeniu reikėtų gertuvėje palikti 10 minučių ir gerai išskalauti. Kadangi dauguma mikroorganizmų mėgsta drėgmę, tinkamai išdžiovinus gertuvę galima užkirsti kelią jų dauginimuisi.
Rekomenduojama generalinį plovimą atlikti kaskart pabaigus gertuvę naudoti arba bent jau keletą kartų per savaitę.
Taip pat nepamirškite, kad vandenį gertuvėje rekomenduojama laikyti ne ilgiau, kaip 24 valandas, o maistingesnius skysčius (pieną, kokteilius, ,,smūčius” ir pan.) - dar trumpiau.
Kai kurios gertuvės yra atsparesnės mikroorganizmų dauginimuisi
Geriausia gertuvė yra ta, kurią lengva išvalyti.
Nors tyrimai parodė, kad plastikas yra labiau linkęs kaupti bakterijas, negu nerūdijantis plienas, tačiau vis tik svarbiausias kriterijus yra gertuvės paprastumas ir valymui prieinami kampai. Kuo mažiau mandrybių ir kuo lengviau galima pasiekti ir išvalyti visus gertuvės užkaborius bei tinkamai juos išdžiovinti, tuo mažiau galimybių mikroorganizmams daugintis.
Nepamirškime tinkamai išvalyti ne tik gertuvės vidaus, bet ir jos dangtelio, šiaudelio bei išorės.
Jeigu ieškote būtent tokios - iš mikroorganizmų dauginimuisi atsparesnių medžiagų pagamintos ir lengvai valomos gertuvės, štai keletas, kurias man pavyko surasti rinkoje ir patalpinti į Naturoti lentynas:
PURA STAINLESS STEEL gertuvės - pagamintos iš laboratorijose ištirto nerūdijančio plieno ir medicininio silikono. Be galo paprasta prižiūrėti ir išplauti. Saugu naudoti indalovėje. PURA - metų gertuvės apdovanojimas 2024!
BLACK and BLUM gertuvės - mylimiausios tarp suaugusių, stiklo arba nerūdijančio plieno gertuvės.
REZIUMĖ, kad skystis gertuvės viduje liktų saugus vartojimui:
nelaikyti skysčių pernelyg ilgai;
gertuvę laikyti vėsiau;
nesidalinti gertuve su svetimais (dėl artimų spręskite patys) ar sergančiais žmonėmis;
plauti gertuvę kaskart ją panaudojus;
išplauti visas gertuvės dalis ir jos išorę;
rūpintis savo rankų higiena;
rinktis iš saugesnių medžiagų pagamintą gertuvę.
Tikiuosi, kad ši informacija nepasirodė apsunkinanti gyvenimo ir nenustosite naudoti gertuvės, nes vanduo mūsų gyvenime yra be galo svarbus. Jeigu kažkuris punktas atrodo sunkiau įgyvendinamas, tai tik įpročio klausimas. Pakeisti įprotį sunku, bet gyventi pagal įprotį yra pats efektyviausias kelias gyventi taupant energiją ir laiką.
Skanaus vandens,
Raimonda
SAVAITĖS ATRADIMAI
GROJARAŠTIS - gali būti, kad po šio straipsnio Jums vėl reikia susitaikyti su gamta, o trumpiausias kelias tai padaryti - pasiklausyti raminančių jos garsų.
VAIZDAI - mikroorganizmai gali būti gražūs. Užmeskite akį į American Society for Microbiology organizuojamo Petri lėkštelių meno konkurso vaizdus. Tikrai žavu, ar ne?
RECEPTAS - žalieji grikiai - viena iš mano mėgstamiausių kruopų, todėl dažnai ieškau naujų receptų. Prašom, pasidalinsiu vienu iš naujesnių atrastų, gal panūsite pamėginti :)